24 listopada 2010

Mam certyfikat z TOGAF 8


Właśnie pobrałem z TOGAF Directory of Certified People PDFa z moim certyfikatem. Od dziś jestem TOGAF 8 Certified - mały krok dla ludzkości, ale duży dla mnie!

Co to jest TOGAF próbowałem pisać - jak jeszcze sam nie do końca wiedziałem, ale wyszło całkiem nieźle - w artykule "Co to jest EA na przykładzie metody TOGAF". A jest to taka metodyka do planowania rozwoju firmy, z głównym naciskiem na to, w jaki sposób muszą się rozwijać systemy IT aby tenże rozwój całej firmy jak najlepiej wspierać.

Certyfikat z TOGAF 8 zdobywa się w sposób niestandardowy, tj. wpierw trzeba przejść przez certyfikowane szkolenie, a potem - już w domu - trzeba napisać egzamin, tj. odpowiedzieć na dwadzieścia kilka pytań, i wysłać go do The Open Group do oceny. Dwa z nich wymagają odpowiedzi w formie małego opowiadanka, a pozostałe w formie jednego czy dwu zdań. W każdym razie nie jest to test.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam,
zainteresowany jestem takim certyfikatem, jeżeli to możliwe proszę o namiary gdzie można odbyć taki kurs? dzięki

Mariusz Lipiński pisze...

Szkolenia prowadzi firma http://www.architecting-the-enterprise.com/.

Anonimowy pisze...

w jakim języku jest "egzamin"?

Anonimowy pisze...

Już nie pamiętam, ale prawie na pewno był po angielsku.

Zadbany FACET pisze...

Jeśli już mowa o różnego rodzaju certyfikatach, to trzeba podkreślić, że ważne oraz potrzebne są one niemalże we wszystkich większych dziedzinach. Dla mnie akurat ważną kwestią są certyfikaty w transporcie, eksporcie itd. Jeśli chodzi o Wschód, to możecie wziąć pod uwagę taką kwestię, jak certyfikaty gost . Możecie nieco więcej przeczytać na ich temat online, bo dużo ciekawych informacji można poznać.