11 sierpnia 2017

Kantory, giełdy i portfele kryptowalut

W swoim ostatnim artykule "Co to jest Bitcoin" wprowadziłem delikatnie temat kryptowalut - na przykładzie najbardziej popularnej z nich, Bitcoina - ale było to wprowadzenie ogólne. Osoby nie zorientowane w temacie zachęcam do rozpoczęcia od lektury tamtego tekstu.

Żeby kryptowaluty zrozumieć trzeba ich trochę poużywać: kupić, sprzedać, wymienić. Pora przyjrzeć się bliżej temu jak to możemy zrobić. Kiedy piszę o kupnie kryptowaluty, to mam na myśli wymianę waluty tradycyjnej na kryptowalutę. Kiedy piszę o sprzedaży kryptowaluty to mam na myśli proces odwrotny, czyli wymianę kryptowaluty na walutę tradycyjną. Kiedy piszę o wymianie, mam na myśli wymianę pewnej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Waluty tradycyjne to np. Złoty Polski, Euro czy Dolar Amerykański.

Żeby kryptowaluty kupić, musimy mieć przede wszystkim gdzie je przechowywać. Wiemy już - chociażby z tekstu o którym mowa na początku, albo skądinąd - że do tego celu służą tak zwane portfele (słowo portfel jest tu zwodnicze, albowiem portfel dla kryptowalut działa zupełnie inaczej niż portfel tradycyjny - upewnijmy się, że rozumiemy różnice zanim pójdziemy dalej). O portfelach słów kilka napiszę innym razem, natomiast teraz wystarczy nam poczynić jedno fundamentalne rozróżnienie. Otóż rozróżnienie fundamentalne jest takie, że portfel może być nasz, tj. kontrolowany w pełni przez nas, lub nie nasz, tj. kontrolowany przez kogoś innego. I w ten oto sposób dochodzimy do tematu giełd i kantorów.

Co to jest giełda kryptowalut? Tutaj niespodzianek nie ma. Giełda jest to serwis internetowy za pośrednictwem którego możemy kupować, sprzedawać i wymieniać kryptowaluty. Giełdy oczywiście bywają różne - są takie które umożliwiają jedynie wymianę kryptowalut, są też takie na których możemy również kupować i sprzedawać. Obszerne listy giełd znajdziemy w znanych nam już serwisach coinmarketcap.com czy cryptocoincharts.info. Ja osobiście polecam giełdę bitbay.net ze względu na to, że jest to giełda polska i w związku z tym oferuje pewne udogodnienia takie jak możliwość kupna czy sprzedaży za Złote Polskie oraz giełdę bittrex.com ze względu na to, że oferuje dostęp do dużej liczby kryptowalut alternatywnych, tzw. altcoinów (czyli kryptowalut innych niż Bitcoin). Tej pierwszej można używać do kupowania i sprzedawania za Złotówki, tej drugiej do wymiany Bitcoinów albo Ethereum na inne, mniej popularne kryptowaluty.

Jak co do zasady używamy giełd? Zaczynamy oczywiście od rejestracji, potem przelewamy jakieś środki na konto giełdy po czym obracamy tymi środkami w ramach tego konta i po jakimś czasie wypłacamy. Wpłacać i wypłacać możemy także kryptowaluty - nie tylko waluty tradycyjne. Oczywiście wpłaty, wypłaty i wymiany w ramach konta prowadzonego dla nas przez giełdę mogą się dowolnie przeplatać. Co tu jest ważne? Otóż to, że wszystkie nasze środki są de facto na kontach należących do giełdy. Waluty tradycyjne w praktyce przechowywane są na rachunkach bankowych należących do giełdy, zaś kryptowaluty w portfelach kontrolowanych przez giełdę. Zalecany sposób korzystania z giełd jest taki, że nie powinno to być miejsce przechowywania środków. Jeśli chcemy kryptowaluty przechowywać przez dłuższy czas, bez aktywnego nimi handlowania, to powinniśmy wypłacić je do naszego prywatnego portfela. Waluty tradycyjne powinniśmy przechowywać raczej na naszych tradycyjnych kontach w tradycyjnych bankach.

Inną niż giełdy zasadę funkcjonowania mają kantory kryptowalut. Podstawowe różnice między giełdą a kantorem są dwie. Po pierwsze, kantor nie daje nam możliwości określania własnego kursu wymiany w oczekiwaniu na przeciwstawną ofertę, nie daje nam też możliwości podglądania tabel zleceń. Kantor po prostu proponuje nam swój kurs wymiany i albo go akceptujemy albo nie. Przeważnie kantory kryptowalut funkcjonują jako bramki pośredniczące w handlu na giełdach, ale to jest już ich szczegół implementacyjny, który z punktu widzenia użytkownika nie ma większego znaczenia. Po drugie, kantor nie prowadzi dla nas konta i często nie wymaga też rejestracji. Kantor po prostu wymienia jednostki jednej waluty na drugą, przelewając kupione środki bezpośrednio na nasze konto - na konto bankowe w przypadku sprzedaży kryptowalut za waluty tradycyjne lub do naszego (wskazanego przez nas) portfela kryptowalut (a tak naprawdę na wskazany przez nas adres), w przypadku zakupu lub wymiany kryptowalut. Przetestowane przeze mnie kantory to inpay.pl, cryptoins.com oraz changelly.com. Dwu pierwszych możemy użyć do kupna i sprzedaży kryptowalut za Złotówki, zaś tego ostatniego do wymiany kryptowalut.

4 komentarze:

pomarańcza pisze...

Co do kryptowalut: właśnie przymierzam się do zakupu BitCoina. Sądzę, że cena jest jeszcze w stanie podskoczyć - koparki z upływem czasu przestaną przynosić dobry zysk, co wpłynie na wartość BitCoina. VR

Anonimowy pisze...

Kupuj na gorce to stracisz.

Anonimowy pisze...

Jeżeli technologia dojrzeje do komputerów kwantowych to cała dzisiejsza kryptografia i kryptowaluty przestaną istnieć. Sprawy idą w dobrym kierunku, między innymi za sprawą Wojciecha Żurka z Los Alamos.

Myślę, że to nie kryptowaluty zastąpią $$$ ale tak czy inaczej czas dolara powoli się kończy, czas ropy i gazu także za sprawą nowych technologii - mówimy o perspektywie 20-30 lat.

olaem pisze...

Cześć , swietny blog o kryptowalutach.Ja sam zajmuje sie nauka innych w tej dziedzinie. Bardzo duzo sie od ciebie dowiedziałem i mam nadzieje ze ty rowniez dowiesz sie czegos ode mnie!
Bitcon to przyszłość!