29 grudnia 2010

Co z tą Javą (Java SE 7 i 8)

Co się dzieje z Javą? Wszyscy którzy śledzą rozwój Javy, już od dłuższego czasu zadają sobie pytanie - kiedy będzie Java SE 7? Miała być dawno temu, ale po drodze dużo się działo i cały czas nie wiadomo kiedy specyfikacja ujrzy światło dzienne. No właśnie, póki co nie było nawet JSRa, w ramach którego specyfikacja miałaby być opracowywana.

Aż tu nagle, równocześnie, tworzy się JSRy dla specyfikacji Java SE 7 i - uwaga, uwaga - Java SE 8! Wyciągam na tej podstawie wniosek, że Java 7 nie będzie miała długiego życia. Pewnie nie długo potem pojawi się Java 8. Miejmy nadzieję, że tak będzie, bo się nam Java trochę przyblokowała w rozwoju.

Przy okazji warto odnotować, że głosowanie nad standardami Java SE 7 i 8 przebiegło w nieprzyjemnej atmosferze wojny o licencje. W obydwu przypadkach mamy 3 głosy na NIE a ci którzy głosowali na TAK wyraźnie zaznaczają, że im też nie podoba się to co się dzieje. Komentarze głosujących można streścić w dwu zdaniach.

Grupę głosującą na NIE dobrze reprezentują słowa Googla:

"While we support the technical content of this JSR, Google is voting no because of its licensing terms."

A grupę głosującą na TAK słowa Red Hat'a:

"Red Hat's vote is based solely on the technical merits of the JSR. (...). However, we are extremely disappointed with the license terms and that a more open license has not been adopted by the Specification Lead."

Mówiąc w skrócie, wszyscy zgadzają się co do tego, że merytorycznie standardy Java SE 7 i 8 zmierzają w dobrą stronę, jednak jednocześnie wszyscy dostrzegają, że coś niedobrego dzieje się jeśli chodzi o otwartość platformy.

3 komentarze:

Tomek pisze...

"Wyciągam na tej podstawie wniosek, że Java 7 nie będzie miała długiego życia. Pewnie nie długo potem pojawi się Java 8."

Panie Mariuszu, przespał Pan trochę ;) Java SE 7 ma być wydana w połowie 2011r., a Java SE 8 pod koniec 2012r. To, że są dwa JSRy na raz, wynika z prostego faktu - Java SE 7 została "odchudzona", zabraknie m.in. Jigsaw'a, Lambdy, części projektu "Coin". Wszystko to się znajdzie dopiero w Javie 8. Tutaj więcej informacji: http://blogs.sun.com/darcy/entry/project_coin_jdk_7_plan

Co do atmosfery - po tych głosowaniach fundacja Apache wystąpiła z JCP EC.

Mariusz Lipiński pisze...

Co takiego przespałem? To że Java SE 7 "ma być wydana" w połowie 2011 r. to wiem.

A to że są dwa JSRy na raz, to znaczy że jest dużo do zrobienia. Tak dużo, że nie sposób tego zrobić szybko, a biorąc pod uwagę, jak bardzo Java SE 7 jest opóźniona...

Historia terminów, w którym to Java SE 7 "miała być" opublikowana, jest całkiem długa i burzliwa.

BTW - Google (Blogger) włączył sobie nie pytając o zgodę filtr spamu w komentarzach, który nie dość że nie działa, to jeszcze nie da się go wyłączyć, stąd opóźnienie w publikacji twojego komentarza - musiałem kliknąć że to nie spam. Czyżby Google zmieniał się w drugiego Microsofta, który to lepiej wie niż użytkownicy, to jest tymże użytkownikom potrzebne? Rozumiem że robią se filtr (na coś trzeba wydawać tony pieniędzy które zarabiają), ale żeby nie dorobić opcji włącz/wyłącz? Żenada.

lizard1982 pisze...

Fajny art! Właśnie myśle o zaczęciu przygody z Javą ;)

Zapraszam na swoją stronę:
http://lizard1982.com/