14 lipca 2009

Jest nowy rozdział książki do SCJP

Właśnie opublikowałem kolejny rozdział mojej książki do SCJP - "Wątki". Zostały jeszcze dwa rozdziały i będzie komplet. Przy okazji - pod koniec lipca wybieram się na dłuższy urlop co jest równoznaczne z wstrzymaniem prac. Nie wiem czy zdążę do tego czasu ukończyć książkę. Pewnie nie, zatem przyjdzie na ten moment poczekać do przełomu sierpnia i września.

Ze spraw organizacyjnych związanych z wydaniem książki - właśnie otrzymałem informację, że zostałem zarejestrowany jako wydawca w ogólnoświatowej bazie wydawców i jednocześnie, że przydzielono mi do wykorzystania pulę 10-ciu numerów ISBN (akr. International Standard Book Number).

W międzyczasie zacząłem zgłębiać temat tzw. egzemplarzy obowiązkowych. Okazuje się, że istnieje obowiązek przekazywania bibliotekom publicznym egzemplarzy wszystkiego co wydawane jest na terytorium RP. W sumie wyjdzie tego 24 egzemplarze (20 bibliotek po jednym egzemplarzu oraz po 2 egzemplarze dla Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej). Co ciekawe, trzeba przekazywać także egzemplarze publikacji elektronicznych, także tych publikowanych wyłącznie w Internecie. Nie udało mi się jeszcze ustalić co to jest egzemplarz publikacji udostępnianej wyłącznie w formie elektronicznej w sieci. Napisałem w tej sprawie zapytanie. Może trzeba będzie nagrać na CD/DVD?

6 komentarzy:

Krzysztof Wolny pisze...

Wątki - nie Wyjątki :)

Mariusz Lipiński pisze...

Poprawione.

Mariusz Lipiński pisze...

Właśnie dostałem odpowiedź z Biblioteki Narodowej. Książkę rzeczywiście trzeba nagrać na CD i przesłać w tej formie.

Kamil Wójcik pisze...

Witam,
Jeżeli chodzi o sam egzamin to wymagania ostatnio się zmieniły (mowa w kontekście rozdziału do książki SCJP - Podstawowe informacje o SCJP):
Number of questions: 60
Pass score: 58.33 % (35 of 60)
Time limit: 180 minutes
Pozdrawiam!

Mariusz Lipiński pisze...

Rzeczywiście. Co za partacze! Chcieli zmienić egzamin? - Proszę bardzo, tylko czemu nadal nazywają go tym samym identyfikatorem?

Swoją drogą, wycieli 3 (jak wynika z moich pobieżnych oględzin) punkty z zakresu, jednocześnie obniżając próg zdawalności, tak więc zmiana jest niewielka.

Anonimowy pisze...

kiedy bedziesz dalej pisal? ;)