5 czerwca 2009

Jest rozdział "Zagadnienia programowania obiektowego"

Właśnie opublikowałem kolejny rozdział mojej książki do SCJP - "Zagadnienia programowania obiektowego". Rozdział pokrywa cele egzaminacyjne SCJP w zakresie punktów 5.1, 5.2 i 5.5, tj.:

5.1 Napisz kod zgodnie z pryncypiami ścisłej hermetyzacji, prostych zależności i dużej spójności oraz opisz zalety takiego kodu.

5.2 Mając podany scenariusz napisz kod w którym demonstrujesz zrozumienie polimorfizmu. Oceń, kiedy konieczne jest zastosowanie rzutowania oraz opisz błędy jakie mogą powstać w związku z rzutowaniem. Wskaż, które z tych błędów są błędami czasu wykonania a które błędami kompilacji.

5.5 Napisz kod, w którym występują relacje IS-A oraz HAS-A. Wyjaśnij, na czym polegają te relacje.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

kiedy planujesz skonczyc ksiazke? no i oczywiscie kiedy bedzie w wersji papierowej?

Mariusz Lipiński pisze...

Jako ostateczny termin wyznaczam sobie wrzesień tego roku, ale zobaczymy, może uda się wcześniej - trudno przewidzieć. Co do wersji papierowej - wszystko zależy od zainteresowania czytelników. Jak będę miał podstawy przypuszać, że udało by mi się sprzedać choć z 40-50 szt. to wydrukuje. Na dzień dzisiejszy planuje drukować dopiero wydanie drugie. Jak już skompletuje wydanie pierwsze to przeczytam całość i popoprawiam tu i ówdzie, tam gdzie zobaczę że coś jest nie dostatecznie dobrze wytłumaczone. Myślę że nie powinno mi to zająć więcej niż 2 miesiące. A ile trwa przygotowanie do druku i druk? Nie wiem, nigdy przez to nie przechodziłem.

Korzystając z okazji zapytam - ile byłbyś w stanie zapłacić za wersję papierową książki (przewiduje około 200 stron)? Tzn. chodzi mi o to jaką cenę uznałbyś za "normalną" dla takiej książki?

Unknown pisze...

Brawo :), to co tworzysz jest dokładnie tym czego szukałem, samo esencja :)tak trzymaj :)

Ps. Jeżeli kiedyś ją będziesz chciał wydać, proponuję Tyt:"Kernel SCJP". Hm 200 stron 50-80 zł

Anonimowy pisze...

jak dla mnie cena 100zł była by ok ;)
oczywiście jak tylko wydasz to na pewno kupie ;)

Gouy pisze...

Jak dasz taką cenę, to tych co ją kupi będzie dużo mniej niż tych co ją ściągnie.

Łukasz Woźniak pisze...

Symfonia C++ (obecnie Symfonia C++ Standard), stron 1200, cena ok 80 zł, bestseller. Strony powinny byc mokre od wody jaka została tam wylana, jednak na poczatek to była dla mnie bardzo dobra ksiazka.

200 stron kompendium pod SCJP hmm 45 - 50 zł

Mariusz Lipiński pisze...

Symfonia C++ to była moja pierwsza poważna książka o programowaniu (przedtem było coś w stylu QBasic nie tylko dla opornych). Nie udało mi się przebrnąć przez całość - utonąłem.