19 lutego 2008

Przygotowania do SCJP czas zacząć

Dosyć tego dobrego. Choć ciekawych technologii i zagadnień, które chciałbym poznać jest cała masa, ze względów pragmatycznych na szczyt mojej listy TODO podbijam certyfikacje Sun Certified Java Programmer dla Java 5, czyli SCJP 5. Jeszcze nie wiem czy dotrwam do końca, ale biorę do ręki książkę "SCJP Sun Certified Programmer for Java 5 Study Guide (Exam 310-055)" i zaczynam maraton. Mój plan jest taki, że w miarę czytania, rozdział po rozdziale, dla lepszego utrwalenia materiału i późniejszej referencji będę publikował na tym blogu streszczenia z komentarzem. Na ile ten plan mi się powiedzie to się okaże. Mam nadzieje, że obietnica tych publikacji zmobilizuje mnie do sprawnego przejścia przez książkę i zdobycia certyfikatu SCJP 5.

12 komentarzy:

jrsokolow pisze...

Witam,

ja również przygotowuje się do SCJP 5.0 wiec byc moze bede w stanie reagowac w jakis sposob na Twoje komentarze. Powodzenia.n

Unknown pisze...

Cześć,

Z tego co wiem, można już zdawać SCJP dla Javy 6.0 :)

Jedyne dodatkowe wymagania w stosunku do 5.0 to znajomość obiektu Console i interfejsów NavigableSet/Map.

Pzdr,
-Paweł

Mariusz Lipiński pisze...

Powiem szczerze,

tak jak nie wyobrażam sobie abym mógł nie używać Javy 5 tak nie widzę powodów aby używać Javy 6. Z tych też powodów nie specjalnie interesuje mnie SCJP 6, wystarczy mi 5.

Pozdr. Mariusz

Ris pisze...

I ja myślę o SCJP więc temat może się przydać.

Mariusz Lipiński pisze...

Jak widać pierwszy artykuł już się pojawił, są szanse że regularnie będą się pojawiały następne. Zachęcam do lektury i komentowania.

Pozdr. Mariusz

Anonimowy pisze...

Hej ja też chce zdawać na SCJP. Na pewno będę tutaj zaglądał w trakcie moich przygotowań ;] Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Witam,
Osobiście uważam, iż certyfikat SCJP jest bardzo przydatny. Można się nauczyć bardzo wiele nowych rzeczy i usystematyzować wiedzę. Sam posiadam SCJP 5 i SCJP 6. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zdobyciem SCJP, a nie wie od czego zacząć lub nie ma czasu na samodzielne przygotowanie, zapraszam na szkolenie SCJP.
Pozdrawiam
Mateusz

Anonimowy pisze...

Witam,
Mógłby mi ktoś udzielić odpowiedzi na pytania:
-jak bardzo różni się zakres zagadnień do egzaminu na SCJP 5.0 a SCJP 6.0 ?
-warto iść na egzamin na 6.0 mając styczność tylko z 5.0 czy lepiej zacząć od SCJP 5.0?
-co myślicie o zakupie lekturki "Scjp Sun Certified Programmer For Java 6 Sg Exam 310-055" czy można się z niej bez kłopotu przygotować do SCJP 5.0 (jakbym zmienił zdanie o 6.0) ? Wielki dzięki za odp.

Mariusz Lipiński pisze...

Różnice są niewielkie. Możesz śmiało uczyć się do SCJP 5 z książki do SCJP 5 a pójść i zdać SCJP 6. Ja tak zrobiłem. Co prawda przejrzałem nieco zagadnień pod kątem doszkolenia się do SCJP 6, ale okazało się że nie wiele z tego mi się przydało. No chyba że okaże się, że masz wiedzę o Javie 5 "na styk", wtedy te 2, 3 pytania na które może ci się nie udać odpowiedzieć (bo są z zakresu Javy 6) mogą być znaczące. Za kilka miesięcy być może będzie już Java 7, więc zdaje się że nie ma sensu iść na SCJP 5.

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie,
Mam szybkie pytanie czy może ktoś polecić dobrą książkę do nauki programowania Web Service ? (pewnie wersje 'pl' nie istnieją)
Co myślicie o książce "Enterprise JavaBeans 3.0. Wydanie V"
Dzięki za pomoc

Mariusz Lipiński pisze...

Wszystkim którzy mają certyfikację SCJP jeszcze przed sobą polecam uwadze moją nową inicjatywę - portal GetSCJP.pl, na którym publikuję moją nową książkę do SCJP. Więcej w artykule "Wydaję książkę do SCJP".

Unknown pisze...

Witam
Pisze od kilku miesiecy portlety w java pod liferaya, pisalem takze prace mgr - byl to projekt aplikacji w swing. i mam pytanie czy przy takim doswiadczeniu moge miec szanse odpowiednio sie przygotowac do zdania tego certyfikatu?