15 października 2007

Terminologia ze świata urządzeń mobilnych

Od kilku dni jestem właścicielem palmtopa E-TEN Glofiish X500+ z systemem Windows Mobile 6 Professional. Ten oto fakt sprawił, że zacząłem się żywo interesować światem tego typu urządzeń a w szczególności ich programowaniem, najlepiej w Javie. Moja wiedza na temat tego segmentu jest znikoma, postanowiłem więc zacząć od opanowania zalewu terminologii, od ustalenia co jest co. Poniżej zademonstruje moje zrozumienie, wynikające w dużej mierze z lektury Wikipedii. Komentarze mile widziane.

Pierwsza kategoria nazw dotyczy klasyfikacji samych urządzeń. Do tej kategorii zaliczam terminy: PDA (akr. Personal Digital Assistant), palmtop, smartphone oraz MDA (akr. Mobile Digital Assistant). PDA i palmtop oznaczają dokładnie to samo, czyli mały komputer mieszczący się w dłoni. Słowo "palm" z angielskiego oznacza "dłoń". Dla odróżnienia, laptop to komputer trzymany na kolanach a desktop to ten, który stoi na biurku. MDA miało być nazwą dla PDA rozszerzonego o moduł GSM, tak więc MDA to PDA z funkcją telefonu komórkowego. Nie słyszałem jednak żeby ktoś używał tego terminu, chyba nie jest on zbyt popularny, więc dla uniknięcia zamieszania swojego Glofiish’a nazywał będę palmtopem. Smartphone to coś, co jest głównie telefonem, a więc w szczególności ma ograniczony rozmiar wyświetlacza i dodatkowo wyświetlacz ten nie jest dotykowy. Oczywiście granica między palmtopem a smartphonem oraz zwyczajnym telefonem jest płynna i chyba też nie koniecznie jest to ważne żeby ją jakoś ściśle zdefiniować.

Druga kategoria nazw wiąże się z systemem operacyjnym zainstalowanym na danym urządzeniu, ale nie jest to nazwa samego systemu. Do tej kategorii zaliczam terminy: Pocket PC i Palm. Pocket PC to palmtop (lub MDA) z systemem Windows w dowolnej wersji. Termin ten zapewne pochodzi od nazw pierwszych wersji systemu Windows na palmtopy. Były to Pocket PC 2000 i Pocket PC 2002. Palm to palmtop z systemem operacyjnym Palm OS.

Trzecia kategoria to różne nazwy opisujące system operacyjny. Do tej kategorii zaliczam terminy: Windows CE, Windows Mobile, Pocket PC, Symbian OS (oraz po prostu Symbian) i Palm OS. Z Palm OS i Symbian OS sprawa jest prosta. Są to nazwy systemów operacyjnych. Ten drugi stosowany jest w ogromnej ilości smartphone’ów, w szczególności, w bodaj wszystkich produkowanych przez Nokie. Windows CE to taki skrót dla określenia wszystkich systemów Windows opartych na jądrze CE. CE to właśnie jądro dla systemów Microsoft’u na palmtopy, tak jak NT jest jądrem dla Windows XP i innych przeznaczonych dla komputerów klasy PC. Sortując chronologicznie, kolejne wersje systemów z jądrem CE to: Pocket PC 2000, Pocket PC 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 SE (akr. Second Edition), Windows Mobile 5 i najnowszy Windows Mobile 6. Do tego dochodzą jeszcze różne edycje. Dla najnowszej wersji są to Classic (dla palmtopów bez telefonu), Professional (dla palmtopów z telefonem) oraz Standard (dla smartphone’ów).

Ostatnia kategoria to terminy związane z platformą Java dla urządzeń mobilnych, są to: J2ME, Java ME, CDC, CLDC i MIDP. Jest to sedno moich zainteresowań i z pewnością coś na ten temat będę jeszcze pisał. Póki co sam wiem nie wiele więc się powstrzymam.

5 komentarzy:

Leszek Gruchała pisze...

Cześć, czy mógłbyś podzielić się jakimiś wrażeniami na temat tego palmtopa? Też się nad nim zastanawiam i jakieś uwagi byłyby przydatne. Np. czy jakość połączeń tele. jest ok? Jak z wifi oraz szybkością pracy urządzenia ?
Dzięki

Mariusz Lipiński pisze...

Cześć,

niestety trudno mi w tej chwili coś powiedzieć. Sprzęcik mam dopiero od kilku dni i do tego nie mam zbyt wiele czasu żeby się nim pobawić. Wi-Fi działa bez problemu, to akurat już zdążyłem przetestować :) Szybkość jest zadowalająca, większość aplikacji uruchamia się prawie natychmiast, a jak trzeba poczekać to raczej nie więcej niż 1 sekundę. Ogólnie jestem zadowolony, choć cały czas zastanawiam się czy nie wolałbym Nokii N95.

Leszek Gruchała pisze...

Nokia znacznie droższa, a i chyba takich możliwości biurowo organizacyjnych i do rozbudowy oprogramowania nie ma.

Anonimowy pisze...

No oprócz J2ME możesz jeszcze pisać aplety na kartę (U)SIM (Java Platform)

Mariusz Lipiński pisze...

Ale to chyba trzeba mieć jakąś specjalną kartę? Możliwości takiego softu też chyba nie są duże? Mógłbyś podać jakieś info na ten temat? Może link?