8 maja 2012

Książka "Przygotowanie do certyfikacji OCPJP 6"

Niebawem ukaże się wznowienie mojej książki, którą opublikowałem w 2009 roku pod tytułem "Przygotowanie do certyfikacji SCJP 6". Tym razem książka będzie nosiła tytuł "Przygotowanie do certyfikacji OCPJP 6". Jest to zasadniczo rzecz biorąc kolejna wersja, nieco rozbudowana względem poprzednika, tej samej książki, zaś zmiana tytułu wynika ze zmiany oficjalnej nazwy certyfikatu. Zapraszam do witryny domowej publikacji, dostępnej pod adresem www.ocpjp.net, za pośrednictwem której książkę tę można będzie nabyć.

12 komentarzy:

44 pisze...

Panie Mariuszu a może by tak ocpjp 7 ?

Czytam Pana teksty i powiem szczerze, że jeśli takim stylem jest napisana książka to moje gratulację.

Pozdrawiam

Mariusz Lipiński pisze...

To, jak jest napisana książka łatwo ocenić czytając jej fragment, który jest dostępny pod adresem:

http://ocpjp.net/uploads/zionnarrows/demo.pdf

Do OCPJP 7 póki co nie będę tej książki aktualizował. Mam bardzo dużo innych "projektów" w toku i na ten w ciągu najbliższych miesięcy z pewnością nie znajdę czasu. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

ocpjp 6 dużo różni się od ocpjp 7 ??

Mariusz Lipiński pisze...

Oracle co jakiś czas zmienia zasady. Z tego co widzę, to obecnie aby zdobyć certyfikat OCPJP 7 trzeba zdobyć wcześniej Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer (patrz: http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=458&get_params=p_track_id:JSE7Prog). Jak ostatnio patrzyłem na ich strony to jeszcze tak nie było.

Co do zakresu samego egzaminu to podstawową różnicą jest dodanie do wersji 7 zagadnień związanych z bazą danych no i nowe API File IO (interakcje z systemem plików - NIO.2). Pozostałe zagadnienia pozostały podobne, tak więc można np. nauczyć się pod OCPJP6 i douczyć się ad. baz danych i NIO.2 i to powinno wystarczyć na OCPJP7.

Zakres egzaminu OPCJP7 na dzień dzisiejszy jest dostępny pod adresem http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=41&p_org_id=&lang=&p_exam_id=1Z0_804. Niestety adresy stron Oracle też zmienia dosyć często, wiec za chwilę ten link może już być nieaktualny :)

Informacje ad. OCPJP6 są na dzień dzisiejszy dostępne pod adresem: http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=458&get_params=p_track_id:JSE6Prog. Jak widać, na dzień dzisiejszy, aby zdobyć OCPJP6 wystarczy zdać egzamin, nie trzeba mieć wcześniej zrobionego certyfikatu Associate.

Zakres egzaminu OCPJP6 dostępny jest tutaj: http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=41&p_exam_id=1Z0_851

dziki_zajac_atakuje pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Czy jest sens robic OCPJP6 czy lepiej od razu spedzic wiecej czasu i atakowac 7?

B. Kozłowska pisze...

gratuluję książki, świetna

Marcin Tylko pisze...

Gratulacje wydania.

Schlüsseldienst in Köln pisze...

Czytałem i polecam :)

apexdyna pisze...

Powodzenia w pisaniu książki!

EHC pisze...

Książka świetna! Polecam!

Anonimowy pisze...

W temacie certyfikacji jest też coś takiego, jak certyfikacja rosja . Jest to jest dokument potwierdzający zgodność eksportowanych do Rosji produktów oraz realizowanych usług na jej terenie z obowiązującymi normami. Myślę, że jak najbardziej powinniście dowiedzieć się szczegółów, jeśli prowadzicie firmę i planujecie swoje usługi kierować również na Wschód.